Till slut har vi kommit till skott, så nu väntar vi bara på att elbilen skall levereras till oss. Den som läst bloggen minns kanske ett inlägg som hette Går det att köra elbil? Nu är det alltså upp till bevis eftersom vi skall köra en Nissan Leaf i minst två år.
Vi har beställt privatleasing på en Nissan Leaf 30 kWh Tekna som skall komma till oss i början av oktober.
Tekna är den modell som har ett lite större utrustningspaket; LED-lampor för helljuset, läderklädsel, en större Bose stereo, all-around-view-kamera (du får en fågelvy och ser bilen uppifrån när du skall parkera den) etc.
Läs vidare om du vill veta varför vi valde en elbil och varför det blev just Nissan Leaf.
Vi behövde elbil fortare än väntat
I november 2015 stötte vår ena bil ihop med en älg, och det blev för dyrt att laga den. Vi fick börja se oss om efter en ny bil, och vi har haft i vår plan att nästa bil skulle bli en elbil. Med krocken kom behovet av en ny bil fortare än väntat.
Det händer en hel del med elbilarna
De elbilar som låg inom räckhåll för oss i slutet på 2015 hade en räckvidd som var precis under det vi önskade. Vi visste att det skulle komma en uppdaterad variant av en modell i början av 2016, så vi beslutade oss för att avvakta. Det har blivit en hel del pusslande för att kunna klara sig med endast en bil fram till nu. De som varit i Sundhult vet att hit tar man inte sig med allmänna kommunikationsmedel.
Öppet hus i Sundhult visade många modeller
När vi hade Öppet hus i Sundhult lyckades vi få flera olika elbilsmodeller att komma på besök. Det var riktigt roligt att kunna prata med de som verkligen äger och kör elbilar, och jämföra olika modeller med varandra. Vi har utnyttjat det nu när vi kliat oss i huvudet för att bestämma vilken el bil vi skulle välja.
Valet stod mellan Renault Zoe och Nissan Leaf
Det var inte ett lätt val, och inte ett klockrent. Bilarna har olika saker som är bra, och helst skulle vi velat ha en mix.
Renault Zoe har en ordentlig laddare ombord, vilket gör att den går att ladda fortare hemma och på de så kallade semiladdstolparna. Beroende på årsmodell har den en 22 eller 43 kW laddare att ladda sitt 22 kWh batteri med.
Nissan Leaf har en 3,3 kW-laddare att ladda bilen med, vilket gör att det tar längre tid. Det finns en 6.6 kW-laddare som tillbehör, men den går inte att få med på en bil som leasas.
Nu är det så att Nissan Leaf även kan snabbladdas vid en station som har likspänning, och då pratar vi effekter runt 50 kW, vilket snabbt fyller ett batteri på 30 kWh. Renault Zoe tankas endast med växelspänning, och kan utnyttja en trefaskontakt hemma, vilket ger 11 kW om det är avsäkrat med 16 Ampere. Leaf använder sig endast av en fas, och för att du skall kunna utnyttja 3,3 kW gäller det att du har ett uttag som är på 16 Ampere. Vanligtvis är ett 240 Voltuttag avsäkrat till 10 A. Det finns dock kablar att köpa för att kunna utnyttja en av faserna i ett 16A trefas-uttag.
Nissan har lite mer komfort än Renault
Zoe är en något mindre bil än Leaf, vilket märks inte minst i baksätet. Samma sak gäller bagaget. Leaf har sätesvärme på alla platser i bilen, och även rattvärme. Ryggstödet bak är delbart i Leaf, medan det är helt i Zoe, vilket gör att ingen kan sitta i baksätet om man behöver fälla ryggstödet. Komfort och storlek är något du får betala för, för Nissan är något dyrare än Renault.
Du hyr batteri av Renault
Renault Zoe är en billigare bil, även om du räknar med batterihyran. För du hyr batteriet, och när det hamnar under 75% byter Renault batteriet. Tanken är att om du köper bilen som begagnad skall du inte behöva tänka på batteriet. Dock betyder det alltså att du betalar en månadshyra för det, baserat på din årliga körsträcka.
Byter fossilbränslen mot grön el
Vi skall komma ihåg att det i egentlig mening inte finns någon miljövänlig bil. Alla bilar har en miljöpåverkan, det vi kan göra är att reducerad den påverkan så mycket det går.
Det viktiga är att vi byter fossilbränslen mot el, och el som produceras på ett grönt sätt. På det sättet kan vi påverka utsläpp av CO2, och fortsätta arbeta med att få högre verkningsgrad på våra transporter. Det fina i kråksången är att många av oss faktiskt praktiskt kan vara med och påverka en utökning av att den el som produceras är grön. Många jämförelse mellan elbil och fossilbil räknar på att elen produceras av smutsigaste möjliga produktionsanläggningen, som kolkraftverk.
Elmotorn är väldigt effektiv jämfört med fossilmotorn
Det är även viktigt att vi fortsätter att utveckla batteritekniken och hittar mer miljövänliga processer att lagra energi. Tydligt är att elmotorn är väldigt effektiv jämfört med ottomotorn.
Batteritekniken måste utvecklas
Utvecklingen av elbilar går framåt hela tiden, och batterierna blir effektivare. Tänk hur många litiumbatterier vi har i mobiltelefoner, bärbara datorer, sladdlösa verktyg och apparater. Detta gör att finns det ett stort intresse för att göra mindre, lättare och mer miljövänliga batterier på många områden, vilket är bra.
Vi kan konstatera att dagens batterier har en påverkan på naturen, eftersom det idag används exempelvis litium (eller rättare sagt litiumjoner) och cobolt i dem. Fast jämfört med olja går det att återanvända metallerna och i försök har det bland annat använts svamp för att extrahera metallerna ur ett använt batteri.
Dessutom kanske vi kommer ha olika typer av lagring hemma, vid laddstationen och i bilen. Framsteg görs hela tiden, och hemma kanske du kommer ha energilagring i ett batteri du kan dricka.
Kan undra hur nästa batteri kommer att se ut. Kanske vi kan använda andra ämnen som är lättare, finns lättillgängliga och klarar en högre energidensitet.
Ännu ett strå till stacken
Vi ser att skaffa en elbil som ännu ett strå till stacken, där vi faktiskt kan göra skillnad med de val vi gör. Vi kommer fortsätta med att försöka göra medvetna val.
Vi syns på vägarna!